Niedziela 16.12.2018

liczba odwiedzin: 353960

AKTUALNOŚCI

GALERIA ZDJĘĆ

BIBLIOTEKA

KSIĄŻKA TYGODNIA

Książkę na święta poleca Agnieszka Śliwka z klasy 3c/k:

NIE ZMIENISZ PRZESZŁOŚCI, NIE NAPISZESZ NOWEGO POCZĄTKU, ALE ZAWSZE MOŻESZ WYCZAROWAĆ NOWE ZAKOŃCZENIE.

Kiedy Natalia trafia do starego dworu, zagubionego gdzieś na Mazurach, po raz pierwszy od długiego czasu czuje, że znalazła swoje miejsce. Samotna, pełna kompleksów dziewczyna nie może uwierzyć, że zaczynają się spełniać jej trzy największe życzenia. Gdy jednak w Marcinkach pojawia się Damian – oschły, cyniczny i mroczny mężczyzna – Natalia znów traci nadzieję. Jest do niej zbyt podobny, dlatego rani najbardziej. 

ŻEBY BYĆ SZCZĘŚLIWYM, NIE TRZEBA OSIĄGNĄĆ DOSKONAŁOŚCI, TRZEBA ZAAKCEPTOWAĆ WŁASNĄ NIEDOSKONAŁOŚĆ. DOPIERO WTEDY MOŻNA OTWORZYĆ SIĘ NA MIŁOŚĆ. TO WŁAŚNIE OBOJE MUSZĄ ZROZUMIEĆ.

Pachnący domowym chlebem prosto z pieca dwór Marcinki staje się bezpieczną przystanią dla tych, co pogubili się w życiu. Pod opiekuńcze skrzydła cioci Jadwini trafią Nataniel Domoradzki i Siergiej Sodarow, bohaterowie „Trylogii Mazurskiej”. To tutaj Natalia i Damian będą zmagać się z przeszłością, odkrywać swoją wyjątkowość i wewnętrzną siłę. Jak potoczą się ich losy? Czy pewien szczególny wieczór, który spędzą przy wspólnym stole, stanie się dla nich czasem pełnym cudów? Czy spełnią się czyjeś trzy życzenia?

 

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

W tygodniu 10.-16.12.2018. p. Małgorzata Heyda poleca:

Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck wśród rupieci na strychu zachowała hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany.

Camilla Läckberg zręcznie splata współczesne wydarzenia z przejmującą opowieścią o losach młodej Szwedki żyjącej w pierwszej połowie lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Szwecji udało się uniknąć losu sąsiedniej, okupowanej Norwegii, a społeczeństwo szwedzkie było podzielone na tych, którzy pomagali swoim pobratymcom, i tych, którzy sprzyjali niemieckim okupantom.

Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.

Camilla Läckberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych.

W tygodniu 03.12.-09.12.2018. Natalia Leszczyńska z kl. 2b poleca:


"Outsider" to kolejny mocny kryminał autorstwa mistrza pióra, Stephena Kinga. Czy ustalenie mordercy musi być tak oczywiste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje?

W miejskim parku we Flint City mężczyzna spacerujący z psem znajduje w krzakach zmasakrowane zwłoki jedenastoletniego chłopca. Ślady i odciski palców, które policja znajduje na miejscu zbrodni oraz zeznania naocznych świadków nie pozostawiają wątpliwości, że sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych i szanowanych obywateli Flint City. Podejrzany Terry Maitland to przykładny mąż i kochający ojciec dwóch córek, trener drużyn młodzieżowych i nauczyciel języka angielskiego. 

Prowadzący sprawę detektyw Ralph Anderson, za zgodą prokuratora Samuelsa, dokonuje pokazowego aresztowania oskarżonego w świetle jupiterów, na boisku, podczas meczu, na oczach rodziny i kilku tysięcy widzów. Sprawę traktuje priorytetowo i mocno się w nią angażuje, bo Terry Maitland trenował również jego syna. Niebawem okazuje się, że podejrzany ma żelazne alibi i w chwili popełnienia przestępstwa był w zupełnie innym miejscu, co może potwierdzić nie tylko kilka osób, ale również nagranie z kamery. Jednak badanie DNA jednoznacznie wskazuje Terre'go. 

Czy Ralph Anderson odkryje prawdę, kiedy siły z prywatną detektyw Holly Gibney? Czy Terry Maitland jest rzeczywiście winny, czy został umiejętnie wrobiony?

Stephen King to urodzony w 1947 roku amerykański pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy. Jest autorem wielu horrorów, które przeszły do klasyki gatunku, takich jak: "Lśnienie", "Miasteczko Salem", "Podpalaczka" czy "Smętarz dla zwierzaków". Sławę przyniosły mu również takie tytuły, jak: "Carrie", "To", "Misery", "Zielona mila", "Joyland" czy "Dallas'63". Ma na swoim koncie także cykl powieści fantastycznych "Mroczna wieża".

W tygodniu 26.11.-02.12.2018. p. Dyrektor Gabriela Ojciec poleca:

Książka Smak kwiatów pomarańczy Agnieszki Drotkiewicz i Tessy Capponi-Borawskiej to zapis niezwykłej historii kuchni jako elementu kultury.

Kuchnia to ważny, a często niedoceniany element dziedzictwa kulturowego. Kształtowała sposób postrzegania świata, była temat dzieł sztuki, wpływała na losy ludzkości. Pomagała nie tylko zaspokoić głód, ale też określała pozycję społeczną i była inspiracją dla artystów.

Autorki zachęcają czytelnika, by spojrzał na świat przez pryzmat kuchni. Wskazują na związki kuchni z malarstwem, architekturą, muzyką czy literaturą. Kreślą przed oczami czytelników piękne – pachnące, chrupiące, słodkie – kulinarne wspomnienia. Udowadniają, że wypracowane na przestrzeni wieków przepisy pomagały nie tylko zaspokoić apetyt, ale były cennym, dobrze chronionym dziedzictwem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Książka Smak kwiatów pomarańczy zabiera nas w niezwykłą podróż – w kolejnych rozdziałach mamy okazję przekonać się, jak zmieniało się nie tylko codzienne menu, ale również sposób postrzegania kuchni, jak wpływała ona na przełomowe wydarzenia historyczne oraz jak ewoluowało gotowanie i nasze podejście do niego. Autorki przyglądają się jadłospisom, pozycji kobiety w kuchni i związkom gotowania ze sztuką.

Smak kwiatów pomarańczy to książka, która na długo zapadnie w pamięć. Pomoże świeżym okiem spojrzeć na kuchnię, gotowanie i stosowane od pokoleń receptury. Napisana w lekkim, zabawnym tonie pozwoli przyjemnie spędzić czas, będzie inspirować i poszerzać wiedzę o świecie.

Tessa Capponi-Borawska urodziła się we Florencji, jednak od 1983 roku mieszka w Polsce. Od lat związana jest z magazynem Twój Styl, pisała także dla ElleKuchni czy Gazety Wyborczej.

Agnieszka Drotkiewicz jest autorką takich powieści jak Dla mnie to samo czy Teraz. Współpracuje też z czasopismem Lampa.

 

Kontakt

  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych
    ul.Katowicka 64
    41-500 Chorzów
  • (+32) 24 11 725

Kontakt

Warsztat Szkolny

ul. Powstańców 6a

41-500 Chorzów


tel. (+32) 24 11 075

Mapa

Niedziela 16.12.2018